Деякі віруси зміцнюють наше здоров’я

ВірусДослідження імунолога Кена Кєдвелла з Нью-Йоркського медичного університету (США), показало, що віруси здатні не тільки викликати хвороби. Деякий час тому дослідник випадково виявив цілющу дію вірусів на мишей з порушеним імунітетом. Результати дослідження опубліковані в Nature.

Відкриття доктора Кєдвелла було зроблено випадково. На той момент він вивчав кишкову флору — сотні трильйонів мікроорганізмів, які живуть у нашому тілі. Ученим давно відомо значення цих мікроорганізмів для нашого здоров’я. Вони потрапляють в наш організм разом з молоком матері і з перших днів нашого життя сприяють правильному розвитку і функціонуванню шлунково-кишкового тракту. Кишечник здорової людини з внутрішньої сторони покритий щільними, матовими ворсинками.

Вчені провели експеримент. Вони містили мишей в стерильно чистих клітках. Через деякий час ворсинки в їх кишечнику стали тонкими і рідкісними. В результаті здорова миша швидко ставала вразливою для інфекцій.

Для того щоб кишечник залишався здоровим, у ньому постійно повинні сполучатися мікроорганізми та клітини хазяїна. Часом генетичні мутації можуть порушувати цей зв’язок. У результаті імунна система атакує корисну флору, приймаючи її за патогенну. Як показали експерименти, запальні захворювання в кишечнику можуть виникати саме через порушення такого «порозуміння». Доктор Кєдвелл зміг зрозуміти, як саме це відбувається. Він і його колеги в лабораторних умовах вивели мишей з характерною генетичною мутацією, яка збільшує ризик запальних захворювань в кишечнику людини. Об’єктом вивчення повинен був стати імунітет і кишечник мишей.

У розпал дослідження доктор Кєдвелл переніс своїх мишей в нову лабораторію. Далі сталося дивне: він помітив, що миші одужали. Зрештою, дослідник з’ясував, що дві лабораторії відрізняються однією важливою обставиною. Стара була заражена вірусом «шлункового грипу» мишей, а нова була чистою. Цей вірус споріднений аналогічного штаму, який викликає діарею і блювоту.

Після створення нової лабораторії в Нью-Йоркському університеті в 2011 році, доктор Кєдвелл провів повторну серію експериментів, щоб уточнити свої висновки. Коли дослідники заразили вірусом мишей, вирощених в стерильних умовах, в їх кишечнику з’явився імунітет, який працював цілком стабільно. Всього один вірус зміг впоратися із завданням безлічі бактерій.

Результати дослідження можуть допомогти в лікуванні у людей такого поширеного захворювання, як дисбактеріоз, що може бути викликаний тривалим застосуванням антибіотиків. Це, однак, не означає, що ми будемо в недалекому майбутньому ковтати таблетки з безліччю вірусів. Доктор Кєдвелл хоче зрозуміти молекулярні механізми дії вірусу. На сьогоднішній день вони точно не відомі. Але у дослідників вже є одна підказка. В ході одного експерименту вчені позбавили мишей специфічного рецептора, чутливого до інтеферону 1 типу, який виділяється при проникненні вірусу в клітину. У цьому випадку одужання у мишей не спостерігалося.

Добавьте свой комментарий