Експеримент продемонстрував людський альтруїзм

Експеримент продемонстрував людський альтруїзмПсихологи з Оксфордського університету (Велика Британія) на чолі з Моллі Крокет провели експеримент, результати якого називають першим серйозним доказом людського альтруїзму. Роблячи вибір між заподіянням болю собі або іншій людині, більшість піддослідних намагалися прийняти основний удар на себе. Результати експерименту вчені описують у статті, опублікованій в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідження в області поведінкової економіки передбачало використання відразу двох типів стимулів — біль та грошової винагороди. Умови досить жорстокого в деякому роді експерименту були такі: всі учасники довільно розбивалися на пари, кожна людина з пари сиділа за комп’ютером в окремій кімнаті, де натисканням кнопок повинна була робити свій вибір, свого візаві при цьому ніхто не бачив. Випадковим чином визначалося, хто в парі буде приймати рішення. Йому пропонувався своєрідний «прайс», де удари струмом себе або другого учасника передбачали нагороду в сумі від 15 центів до 15 доларів. При цьому зазначалося, що удар струмом у будь-якому випадку не завдасть істотної шкоди і не буде нестерпним для людини.

Також учасник не міг вибирати, хто отримає удар, це визначалося випадковим чином. У його владі у даний момент був лише вибір кількості ударів, а значить і відповідної суми грошей. У більшості випадків учасники вибирали мінімальну кількість ударів, якщо вибір падав на іншу людину, навіть якщо сильно втрачали при цьому в заробітку. Якщо ж вибір падав на них самих, були готові потерпіти і більшу кількість розрядів електрошокером задля більшої суми грошей. Крім того, в учасників була додаткова можливість — купити за зароблені гроші скорочення кількості ударів струмом. І цією можливістю вони також частіше користувалися в благо незнайомця в сусідній кімнаті.

«Наш експеримент показав, що коли мова заходить про біль і нанесення шкоди, більшість людей думають про інших більше, ніж ми припускали. Люди воліють отримувати вигоду від свого власного болю, а не заподіювати його іншим», — пояснила автор дослідження.

Також вчені звернули увагу на те, що в ході експерименту люди, які роблять альтруїстичний вибір, завжди витрачали більше часу на прийняття рішення, ніж люди, які робили егоїстичний вибір. Психологи вважають, що у других відсутній сам момент вирішення моральної дилеми, яку вони вирішували лише грошовим питанням.

Добавьте свой комментарий