«Емоційна карта» тіла людини

«Емоційна карта»На щорічному засіданні американського Товариства нейробіологів у Вашингтоні біхевіорист-невролог Сюзанна Уокер, з Ліверпульського університету Джона Мурса, Великобританія, представила доповідь про свої дослідження. Про це пише LiveScience.

Мозок людини аналізує всі тактильні відчуття, ми реагуємо на біль, тепло, холод. Так само існує зв’язок між дотиками і емоційним станом, ми позитивно реагуємо на приємні дотики. За останню реакцію відповідають окремі групи нервів. До недавнього часу дослідження на цю тему проводилися в основному на тваринах. Наприклад, у мишей «центри задоволення» були знайдені на спинці і трохи менше їх на кінцівках.

У людському тілі є кілька різних типів нервів, що відповідають за дотик. Більш товсті нерви, оточені товстою оболонкою, відповідають за дотик і температуру і стрімко передають ці сигнали в мозок. Тоді як більш тонкі нерви, позбавлені такої оболонки, передають сенсорну інформацію повільніше. Вчені виявили підклас більш тонких нервів, їх назвали Сі-тактильні аферентні нерви (C-tactile afferents). Вони відповідають виключно за ніжні дотики.

В експериментах, проведених Уокер і її колегами, дослідники гладили випробовуваних по спині, плечу, передпліччю і кисті з різною швидкістю. Коли людей просили оцінити ступінь задоволення від кожного дотику, вони говорили, що найприємнішим був дотик до спини, а найменш приємним — передпліччя.

У другій частині експерименту вчені показували людям відеозапис, на якому людину ніжно погладжували. Учасники експерименту говорили, що позитивних емоцій від перегляду записів було не менше, ніж від самого факту дотиків. Вони уявляли собі відчуття в області спини і плеча, в меншій мірі в передпліччі і долоні.

Дослідники вважають, що саме в цих частинах тіла людини зосереджені групи нервів, що відповідають за позитивні тактильні відчуття. В спині таких нервів більше, в передпліччі — менше всього. Сильніше ці нерви реагують на дотики, вироблені зі швидкістю 3-10 см в секунду. Саме їх учасники експерименту відзначали, як найбільш приємні.

Результати дослідження припускають, що системи нервів, що відповідають за ніжні дотики, утворюють основу «емоційної карти» людини. Такі дані можуть бути корисні в медичних і психологічних лікувальних цілях. «Для людей всіх соціальних категорій, дотики відіграють фундаментальну роль у формуванні та збереженні соціальних зв’язків, — каже Уокер. — Безсумнівно, недолік дотиків може мати негативний ефект як на наше фізичне здоров’я, так і на душевний стан».

Відомо, що фізичний контакт в ранньому дитинстві позитивно впливає на розвиток дитини. В клінічних умовах, у недоношених дітей, які не відчували нестачі в дотиках, спостерігався прискорений розвиток, зниження стресу, і це позитивно впливало на розвиток мозку. Але до Уокер мало хто з вчених шукав першопричину такого спостереження в нервовій системі.

В майбутньому, Сюзанна Уокер і її колеги планують вивчити реакцію лицьових м’язів, що змушують нас посміхатися, на ласкаві дотики, щоб побачити, де ці відчуття викликають задоволення рефлекторно.

Добавьте свой комментарий