Ерозія шийки матки

Ерозія шийки матки — патологічний доброякісний процес у шийці матки. Поширеність її досить велика. Виявляється вона приблизно у 20-30% жінок, які звернулися до лікаря, в цілому ж статистика говорить і про більш високу частоту цього захворювання — аж до 50 %. Зазначимо також, що незважаючи на підвищену імовірність розвитку раку шийки матки у пацієнток з даним діагнозом, все ж у 60-80% випадків ерозія є доброякісним процесом в організмі.

Види ерозії шийки матки

Відразу відзначимо, що виділяють 2 види ерозії: істинна і псевдоерозія.

Ерозія шийки матки

При істинній ерозії на шийці матки виникають ранки і запалення, що виділяються на тлі здорової світло-рожевого кольору слизової оболонки помітним почервонінням. Зустрічається цей вид досить рідко, причому, як правило, заживає така ерозія приблизно через 10-14 днів після появи.

Частіше під ерозією шийки матки мають на увазі інший процес — псевдоерозію (ектопію). Так, у здоровому стані вагінальну частину шийки матки покриває багатошаровий плоский епітелій, а от в самому каналі шийки знаходяться розташовані в один шар циліндричні клітини.

Однак під впливом певних факторів зона зіткнення цих тканин може зрушуватися, виходячи на поверхню шийки. В результаті циліндричний епітелій виявляється поза зоною свого «існування» і на нього починають діяти різного роду мікроорганізми, які живуть в піхві, і кисле середовище піхви. В результаті виникає хронічне запалення. При цьому клітини циліндричного епітелію не володіють захисними властивостями, а значить, не можуть перешкоджати проникненню хвороботворних бактерій і (або) вірусів безпосередньо в порожнину матки. Цей вид ерозії найчастіше буває уродженим і існує, як правило, до 23-25 років. Пізніше є ймовірність самостійного загоєння.

Які причини виникнення ерозії

Точні причини ерозії шийки матки до теперішнього часу не встановлені. Однак відомо, що в основі її виникнення лежить безліч факторів. До найбільш поширених можна віднести:

 • інфекції, що передаються статевим шляхом, — мікоплазмоз, трихомоніаз, урогенітальний хламідіоз, гонорея, вірус папіломи людини, вірус простого герпесу і ін;
 • запальні захворювання піхви (вагініти, молочниця, бактеріальний вагіноз та ін);
 • пошкодження слизової шийки матки внаслідок механічного впливу (аборти, пологи, грубий статевий акт, внутрішньоматкова спіраль та ін).

Крім того, розвитку ерозії також можуть сприяти:

 • гормональні розлади;
 • захворювання обміну речовин;
 • зниження імунітету; (Дізнайтеся, як підвищити імунітет за допомогою харчування http://medgolos.com/pidvyschennya-imunitetu.html)
 • порушення гормонального фону (низький рівень жіночих гормонів);
 • велика кількість статевих партнерів і їх часта зміна;
 • ранній початок сексуального життя.

Симптоми

Найчастіше дане захворювання протікає практично безсимптомно і виявити його можна лише під час планового відвідування гінеколога. Однак іноді ерозія може проявлятися наступним чином:

 1. біль при статевому акті;
 2. рожеві або коричневі мажучі виділення, що з’являються після статевого акту або спонтанно;
 3. рясні місячні протягом усього циклу. (Дізнайтеся, скільки повинен тривати місячний цикл http://medgolos.com/skilky-tryvayut-misyachni.html)

Діагностика захворювання

За наявності наведених вище симптомів слід звернутися до лікаря, так як тільки він на підставі гінекологічного огляду зможе поставити точний діагноз. Для цього лікар проводить:

 • стандартний огляд за допомогою гінекологічних дзеркал;
 • кольпоскопію — ретельний огляд слизової шийки матки за допомогою спеціального апарату;
 • мазок на флору;
 • мазок на цитологію.

В залежності від результатів огляду лікар може призначити біопсію (проба шматочка тканини) для виключення онкозахворювання.

Лікування ерозії шийки матки

На сьогоднішній день існує чимала кількість методів лікування ерозії шийки матки. Вибір одного з них залежить від результатів обстеження, бажання жінки мати у майбутньому дітей і ін.

Як лікують ерозію матки

Серед основних методів впливу на пошкоджену оболонку шийки матки можна виділити:

 1. діатермокоагуляцію;
 2. кріодеструкцію;
 3. лазерокоагуляцію;
 4. радіохвильове лікування та ін.

Одним з перших популярних і ефективних методів лікування ерозії була діатермокоагуляція (припікання ерозії шийки матки електричним струмом). Однак дана процедура, на жаль, не позбавлена недоліків. Так, варто відзначити, що загоєння після неї відбувається досить довго, при виникненні ускладнень на місці залікованої ерозії можуть виникнути навіть грубі рубці. Крім того, після припікання електричним струмом можливе звуження зіва (зовнішнього отвору) каналу шийки матки, що може стати причиною виникнення проблем при наступній вагітності та пологах. Тому зараз цей метод використовують рідко. На щастя, за останні роки з’явилася велика кількість більш щадних методів лікування.

Кріодеструкцію проводять шляхом заморожування ерозії рідким азотом. В результаті на місці вогнища формується крижане покриття, а після — струп. Причому заморожені «ерозійні» клітини незабаром відмирають, здорові ж при цьому ніяк не пошкоджуються. Після лікування протягом 2-3 тижнів жінку можуть турбувати водянисті виділення без крові. В цілому загоєння відбувається протягом 2 місяців. Зазначимо, що при кріодеструкції тканини шийки матки не рубцюються і чудово відновлюються, а сама вона не деформується.

Операцію лазерної коагуляції проводять за допомогою спеціального лазера. Такий метод також є щадним, так як промінь лазера може припікати тканини і випалювати уражені ділянки, не пошкоджуючи при цьому здорові. Лікування ерозії шийки матки лазером добре ще й тим, що після нього не тільки не утворюються сліди і рубці, але і тканини відновлюються досить швидко.

З приходом нових технологій з’явилася можливість лікування ерозії за допомогою радіохвиль. Цей метод є сьогодні найбільш ефективний. Радіохвильове лікування безболісне і сприяє швидкому відновленню тканин. Сама процедура багато в чому схожа з лазерним впливом. При цьому при сприятливому результаті відвідування жіночої консультації з метою спостереження загоєння вам може і не знадобитися.

Який би із способів лікування ерозії ви не вибрали, пам’ятайте, що вчасно не виявлена і не вилікувана ерозія здатна не тільки привести до безпліддя, а й перерости в ракову пухлину. Бережіть себе і будьте здорові!

Добавьте свой комментарий