Китайські вчені виростили зуб з сечі

Китайські вчені виростили зуб з сечіКоманда вчених з Гуанчжоуського інституту біомедицини та охорони здоров’я Китайської академії наук використовувала своє ноу-хау — стовбурові клітини, отримані з людської сечі, — для вирощування рудиментів зубів, передає BBC. Дослідники сподіваються, що їх метод може бути використаний в майбутньому для відновлення зубів, які люди втрачають через старіння або погану гігієну.

Відомо, що з сечею організм людини постійно втрачає деяку частину клітин — насамперед з органів, які безпосередньо належать до видільної системи, наприклад, нирок. В кінці 2012 року вчені з Гуанчжоу вже повідомляли про успішну трансформацію таких клітин у стовбурові — тоді це були мозкові клітини-попередники (NPC), з яких можна виростити або нейрони з різними функціями, або гліальні (допоміжні) клітини.

Тепер же китайським фахівцям вдалося, запровадивши подібний біоматеріал в організм лабораторних мишей, через три тижні отримати щось на зразок зуба, що містить пульпу, дентин і так званий емалевий зачаток. Правда, за твердістю цей орган поступається звичайним зубам.

Зарубіжні колеги поки сприймають досягнення вчених Піднебесної без ентузіазму. Так, британський біолог Кріс Мейсон стверджує, що сеча — вкрай неефективна сировина для стовбурових клітин, у якої мало «практичного виходу»; крім того, важливим компонентом зубної пульпи є нерви і кровоносні судини — без них зуб попросту не приживеться на постійному місці.

Добавьте свой комментарий