Чи може наука дійсно зробити людину безсмертною?

Чи може наука дійсно зробити людину безсмертною?Нещодавно журнал «Salon» опублікував уривок з майбутньої книги Адама Лейта Гольнера «Наука, віра і чари вічного життя», в якій він звертається до робіт багатьох учених, що досліджують можливість продовження людського життя і навіть досягнення безсмертя.

Гольнер пише: «Ці, на перший погляд, дивні експерименти дають результати, які можуть вплинути на наше життя. Чи стануть дослідження довголіття проривом до безсмертя? Однак, якщо вдалося збільшити тривалість життя круглих черв’яків, це не означає, що такий же ефект буде досягнутий з людьми. Експерименти з людськими клітинами в пробірках також не дають об’єктивну картину».

Гольнер стверджує, що при всьому інтересі людей до такого роду дослідів, навряд чи всі очікування дослідників і потенційних споживачів «еліксиру безсмертя» чудесним чином збудуться. Ось що він пише далі:

«Дослідження, спрямовані на боротьбу зі старінням і смертю, часто фінансуються великими фармацевтичними компаніями. Співпраця Гарвардського університету і Массачусетського технологічного інституту з великими корпораціями може здатися не найбільш переконливою з точки зору науки, але вона активно триває останні два десятиліття. Зараз вже важко уявити собі серйозного вченого, не пов’язаного з компанією-гігантом. Для залучення коштів навіть найповажніші дослідники часто роблять гучні заяви, не підтверджені науковими даними. Боротьба зі старінням — занадто комерційно вигідне заняття, щоб можна було без оглядки вірити всім «сенсаційним відкриттям».

Ідеї про вічне життя далеко не нові. Ще в XIX-му столітті Джон Стюарт Мілль писав, що немає ніяких доказів проти безсмертя душі, крім того, що немає відомостей про те, що це можливо. Обіцянка безсмертя завжди була потужним інструментом впливу на людей. Наприклад, попередник Мілля, Девід Юм розглядає поняття про загробне життя як обман з метою отримання багатства і влади. Згідно з ним, галас навколо безсмертя підігрівається штучно, а використання страху людей перед смертю може приносити непоганий прибуток».

Велика частина сумнівів Гольнера дійсно виправдана, але все ж він не призводить вагомих аргументів проти ідеї продовження життя, часто обмежуючись лише насмішками над дослідниками, які проводять експерименти «під крилом» великих компаній.

Добавьте свой комментарий