Парадокс Сімпсона: куріння корисне для здоров’я?

Парадокс Сімпсона: куріння корисне для здоров'я?Виявляється, за допомогою парадоксу Сімпсона можна довести, що куріння корисне для нашого здоров’я. Суть цього парадоксу в тому, що велике групування даних може означати набагато менше, ніж сума його частин.

У 1970 році вчені провели у Великобританії цікаве дослідження, головною метою якого було з’ясувати, яким чином ряд різних факторів шкодить людському здоров’ю. Серед інших факторів вивчався і вплив куріння. Головним об’єктом дослідження були жінки і їх тривалість життя протягом наступних 20-ти років. Дивно, але за цей час померло 43% некурців і тільки 38% курців. Очевидно, сигарети врятували їм життя?

Або, можливо, це був парадокс Сімпсона. Іноді спостерігаються явні тенденції в окремих групах даних, які зникають, якщо ці групи об’єднати в одну. У разі якщо жінок розбити за віковою категорією, то кожна окрема група покаже, що в цілому у курців був більш високий рівень смертності, ніж у некурящих, які дізналися про способи кинути курити.

Тим не менш, молоді жінки курять частіше, ніж жінки у віці, і, хоча куріння збільшує ризик смерті в будь-якому віці, молоді курці мають більше шансів прожити «контрольні» 20 років, ніж літні некурящі люди.

Якщо ж об’єднати всі групи людей в одну, то, хоча тютюн і шкідливий для здоров’я, майже ніхто з випробовуваних не палив протягом 40-ка років свого життя, тому в сукупності може здатися, що тютюн корисний.

Парадокс Сімпсона працює для всіх випадків, в яких є неврахований третій чинник — іноді це всього лише кількісна різниця між групами, зокрема, вікова. Приклади парадоксу Сімпсона можна знайти серед численних медичних досліджень, аналізів продуктивності, а також у випадках дискримінації за статевою ознакою. Іноді те, що справедливо для цілого, не підходить для його частин. Це ідеальний статистичний спосіб не дозволити людям за деревами побачити ліс.

За матеріалами: io9.com

Добавьте свой комментарий