Що таке клаустрофобія

Клаустрофобія — один з видів психічних розладів, при якому людина боїться опинятися в замкнутих просторах або ж у місцях, де знаходиться велика кількість людей. Зокрема, люди, які страждають на клаустрофобію, побоюються перебувати в таких приміщеннях, як ліфти, маленькі кімнати, всілякі кабінки, а також в супермаркетах, кінотеатрах, виставкових залах з великою кількістю відвідувачів.

У тих випадках, коли такі люди все ж потрапляють в небажані для себе місця, вони починають побоюватися того, що їм стане погано, вони не зможуть своєчасно покинути приміщення. В результаті людину поступово охоплює паніка, при цьому для самозаспокоєння людина намагається триматися ближче до виходу із приміщення. Одним з найяскравіших прикладів клаустрофобії може служити боязнь поїздок в ліфтах.

Людина боїться їхати в ліфті

Основні ознаки клаустрофобії (симптоматика)

  1. Боязнь замкнутого простору
  2. Прискорене дихання
  3. Потовиділення
  4. Почастішання пульсу
  5. Запаморочення
  6. Нудота
  7. Почуття страху

Причини клаустрофобії

На даний момент немає єдиної думки щодо причини виникнення клаустрофобії, однак достеменно відомо, що вона є наслідком пережитого в дитинстві відчуття небезпеки і беззахисності. Найчастіше причиною клаустрофобії може послужити якась страшна подія, пережита людиною в замкнутому просторі.

Клаустрофобія може проявлятися в якості ознаки інших психічних розладів, однак далеко не завжди.

Перебіг захворювання

Клаустрофобія може протікати практично безсимптомно, при цьому людина відчуває лише легкі побоювання під час перебування в замкнутих приміщеннях. У тих випадках, коли клаустрофобія проявляється в більш важкій формі, у людини можуть спостерігатися практично всі симптоми захворювання, включаючи задишку, прискорене серцебиття, напади паніки і непритомність.

Варто відзначити, що ця фобія може протягом певного проміжку часу нічим особливо себе не проявляти, однак, за винятком рідкісних випадків, після такого затишшя хвороба повертається. Саме тому, навіть не дивлячись на зниження частоти прояву симптомів, слід продовжувати лікування.

Методи лікування клаустрофобії

Запорукою ефективного лікування клаустрофобії, як і будь-якого іншого захворювання, є своєчасне звернення хворого за медичною допомогою. Лікування клаустрофобії ускладнюється тим, що навіть коли пацієнт в повній мірі усвідомлює, що його страх необґрунтований, він нічого не може з ним зробити.

Хто займається лікуванням клаустрофобії? Як правило, цим займаються психологи чи психотерапевти.

Лікування клаустрофобії за допомогою гіпнозу

У тих випадках, коли напади необґрунтованого страху в замкнутих приміщеннях частішають, рекомендується якомога швидше звернутися за професійною допомогою. Будь-яких препаратів, призначених виключно для лікування клаустрофобії, на даний момент не існує. Тому кожен лікар сам вирішує, як лікувати клаустрофобію, залежно від ступеня тяжкості захворювання. Найчастіше, для лікування даної фобії призначається психотерапія і прийом різних медикаментів, наприклад, психотропних препаратів та нейролептиків.

Ще одним методом лікування клаустрофобії є гіпнотерапія, коли пацієнту допомагають позбутися свого страху за допомогою сеансів гіпнозу. Відзначимо, що дана методика в окремих випадках виявляється дуже ефективною, але, як і будь-який інший метод, вона не дає стовідсоткової гарантії лікування.

Як жити з клаустрофобією?

У тих випадках, коли хвора клаустрофобією особа, своєчасно не звертається за медичною допомогою, фобія переходить у розділ хронічної. При хронічній клаустрофобії людина всіма доступними способами намагається уникнути перебування в тісних або багатолюдних приміщеннях. Через деякий час коло інтересів, і, як наслідок, коло спілкування у таких людей звужується, вони стають замкнутими і пасивними.

Важливо тримати себе в руках в будь-якій ситуації

Для того, щоб уникнути нападу страху або паніки в певних ситуаціях, лікарі рекомендують певні техніки самонавіювання, в деяких випадках це може дійсно допомогти. Однак у випадках сильних нападів клаустрофобії без використання медикаментозних препаратів з ними впоратися буде вкрай складно.

Заздалегідь передбачити, наскільки ефективним буде лікування клаустрофобії, досить складно. Так, в окремих випадках, курс психотерапії не допомагає повністю перемогти хворобу, проте допомагає зменшити кількість і силу нападів страху. В інших випадках клаустрофобія може зникнути сама по собі, без зовнішнього втручання. Також, достовірно відомо, що дорослим набагато простіше вилікуватися від своїх страхів, ніж дітям. Крім того, чим старша людина, тим рідше і з меншою силою проявляються у неї симптоми захворювання.

One Comment

Добавьте свой комментарий