Тромбофлебіт

Тромбофлебітом вен нижніх кінцівок називається запалення венозної стінки на фоні формування тромбів. У більшості випадків тромбофлебіт локалізується в поверхневих венах нижніх кінцівок.

Причини тромбофлебіту

Тромбофлебіт: причини, симптоми, лікування та профілактика

Первинною при даному захворюванні є патологія тромбоутворення на тлі ослабленого тонусу венозної судинної стінки.

Обов’язковою умовою для того, щоб тромб утворився у вені, є підвищення згортання крові (вроджене або набуте на тлі гормональних зрушень, онкологічної патології або інфекційних захворювань, після прийому деяких лікарських препаратів).

Тонус вени повинен бути низьким, при цьому струм крові сповільнюється, і розвиваються застійні явища — благодатний грунт для тромбоутворення, наприклад, при хронічній серцевій недостатності.

Частіше спостерігається тромбофлебіт поверхневих вен, як більш схильних до патологічного впливу. За характером запалення виділяють асептичний тромбофлебіт і гнійний (коли приєднується бактеріальна флора).

Симптоми тромбофлебіту поверхневих вен

В залежності від характеру патологічного процесу в медицині виділяють гострий і хронічний тромбофлебіт. Але яким би не був тромбофлебіт, це завжди ускладнення варикозної хвороби http://medgolos.com/profilaktyka-varykoznoho-rozshyrennya-ven.html.

Гострий тромбофлебіт

Гострий тромбофлебіт, як правило, завжди розвивається раптово на тлі повного благополуччя. Дуже рідко пацієнт може згадати, що у нього була травма ураженої кінцівки. Іншими причинами гострого тромбофлебіту вважаються вірусні інфекції та прийом контрацептивів, що впливають на згортальну систему крові.

Всі симптоми при гострому тромбофлебіті можна розділити на загальні і місцеві, останні при цьому завжди переважають, а самопочуття пацієнта не страждає.

Хворі скаржаться на сильні болі по ходу ураженої вени, рухи в нозі ускладнені. Над зоною локалізації патологічного вогнища шкіра червоніє, стає гарячою на дотик, тут з’являється щільний болючий тяж — тромбована вена.

До загальних симптомів відносять нездужання, озноб і підвищення температури тіла до 38 градусів.

Хронічний тромбофлебіт

При хронічному тромбофлебіті патологічний процес протікає тривалий час, періодично загострюється з появою характерної симптоматики. Якщо запалення з’являється періодично в різних венах, такий тромбофлебіт називають мігруючим (може супроводжувати онкологічне захворювання).

Перебіг захворювання

Під час тромбофлебіту можливі два варіанти розвитку:

  1. На тлі лікування запалення стихає, зупиняється зростання тромбу. При цьому ймовірність відриву тромбу мінімальна. Це сприятливий результат.
  2. Несприятливим вважається варіант, коли запальні явища зберігаються, а тромб продовжує зростати. Такий тромб пухкий, він однією стороною прикріплений до судинної стінки, а іншою — вільно «плаває» в просвіті судини і може в будь-який момент відірватися, в наслідок чого розвивається таке неприємне ускладнення, як тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА). Це ускладнення дуже часто закінчується смертю пацієнта, так як тромб, закупорюючи судини легенів, призводить до розвитку гострої легеневої недостатності.

Для діагностики тромбофлебіту в даний час застосовують УЗД, при необхідності призначаються рентгеноконтрастні методи. Велике значення має вивчення параметрів коагулограми.

Лікування

Лікування даної патології комплексне, включає в себе як консервативні, так і хірургічні методи.

Лікування тромбофлебіту

Консервативне лікування тромбофлебіту спрямоване на:

  • поліпшення реологічних властивостей крові і кровообігу в цілому. Для цього призначаються препарати з групи антиагрегантів (гепарин, аспірин, леотон-гель), пентоксифілін.
  • нормалізація функцій тромбоцитів.
  • корекція венозного кровотоку (препарати фібринолітичної дії).
  • зміцнення судинної стінки (детралекс, троксевазин, рутин, пластир Вазопласт).
  • пригнічення запальних реакцій (кетотифен, диклофенак).

Крім того, обов’язковим моментом є еластична компресія, яка полягає в бинтуванні на сім-десять днів. При підозрі на гнійний процес призначаються антибактеріальні препарати.

Деякі автори вважають доцільним призначати при тромбофлебіті ензимні препарати, наприклад Вобензим. Передбачається, що дія цього препарату спрямована на розчинення тромбу.

Хірургічне лікування показано при неефективності консервативних заходів (ризик розвитку ТЕЛА). Класичний варіант — це операція Троянова. Під час операції перев’язують або прибирають патологічно змінену вену. Крім того, застосовують ендоскопічні методи видалення тромбу спеціальним катетером.

Профілактика ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії)

Це, мабуть, основне завдання при лікуванні тромбофлебіту. Хороший ефект в наші дні досягається застосуванням кава-фільтрів («пастка»). Ця конструкція має вигляд парасольки і вводиться в вену через прокол, потім там розкривається, кров вона пропускає, а тромб ловить. Хоча дуже часто наявність фільтра у венозному руслі призводить до ускладнення первинного процесу і поширення запалення на неуражені ділянки.

Ускладнення

Основним ускладненням тромбофлебіту є тромбоемболія легеневої артерії. Другим по значущості є розвиток хронічної венозної недостатності. Якщо на тлі лікування стан не поліпшується, а також з’являються загальні симптоми, такі як озноб, гарячка, біль і набряк у хворої кінцівки, слід обов’язково звернутися до лікаря.

Профілактика тромбофлебіту

Основним способом профілактики будь-якого судинного захворювання є підтримка стінок судин в належному тонусі. Це досягається виконанням спеціальних гімнастичних вправ. Будь-яка гімнастика призводить до поліпшення стану кровоносного русла, що є чудовою профілактикою застою крові в дрібних судинах. Зміцнення м’язів нижніх кінцівок забезпечує підвищення швидкості кровотоку по венах.

В умовах нормального кровотоку ймовірність розвитку тромбофлебіту зведена до мінімуму.

Якщо ж є незначні відхилення від норми у показниках реологічних властивостей крові, то медикаментозним шляхом, слід домогтися необхідних результатів. Обов’язково проконсультуватися з судинними хірургами про правильному способі життя при даній патології.

Добавьте свой комментарий