Вчені: стрес заразливий

Експеримент, який поставили Вероніка Енгерт і її колеги, виглядав так: піддослідного ганяли через математичні тести та інтерв’ю, та так, що у нього почався стрес (рівень якого перевіряли за допомогою гормональних змін); при цьому за подіями спостерігала інша людина, яка безпосереднього стресу ні від чого не відчувала.

Як пишуть автори роботи в журналі Psychoneuroendocrinology, стрес передавався від однієї людини до іншої: в середньому у 26% спостерігачів рівень стресового гормону кортизолу теж підвищувався. Ефективність зараження була вище, якщо людина, котра переживала стрес і спостерігач знаходилися в особистих відносинах. У цьому випадку стрес передавався в 40% випадків. Але навіть якщо піддослідні не знали один одного, заразливість все одно була досить високою, спрацьовуючи в 10% випадків.

Таким чином емпатичний стрес, як його називають дослідники, давав про себе знати навіть без стійких емоційних зв’язків між людьми.

Результати дослідження також розвінчали загальний забобон: у чоловіків і жінок швидкість стресових реакції однакова. «У ході обстежень встановлено, що жінки більш чутливі і емпатичні. Однак, у здатності перейматися чужим стресом чоловіки нітрохи не поступаються слабкій статі.»

Майбутні дослідження в даному напрямі вже призначені, і вони повинні показати, як саме стрес передається і що можна зробити, щоб зменшити його потенційно-негативний вплив на суспільство.

Добавьте свой комментарий