Вчені з’ясували, де локалізовано почуття гумору в мозку

ГуморНейробіолог Орі Амір і його колеги з Університету Південної Каліфорнії (США) досліджували головний мозок комедіантів. Результати дали наукову основу образу сумного коміка: у людей, для яких здатність смішити інших є професійним навиком, більш активні відділи мозку, які відповідають за виробництво гумору, але зате куди менш збудливі області мозку, пов’язані з насолодою від жартів. Результати дослідження були представлені на днях на 44 щорічному засіданні американського Товариства нейробіологів (США), повідомляє Livescience.

Багато досліджень було присвячено опису нервової активності під час сприйняття гумору. Але є лише кілька дослідів вивчення відділів мозку, що беруть участь у вигадуванні жартів. Нейробіолог Орі Амір з Університету Південної Каліфорнії і його колеги провели незвичайний експеримент. В ньому брали участь як професійні коміки, які можуть почати жартувати по команді, коли це необхідно, так і звичайні люди (в якості контрольної групи).

Вчені помістили добровольців у магнітно-резонансний томограф і показали їм картинки з мультиків без будь-яких описів. Учасників при цьому попросили придумати для кожної картинки забавний опис і нейтральний опис або залишити малюнок без коментарів. В той час, коли добровольці вирішували поставлене завдання, апарат сканував їх мозкову активність.

Отримані знімки показали, що між гумористами-любителями і професіоналами є суттєва різниця. Вона стосується активності ділянок мозку, відповідальних за розуміння гумору — це вентральний стратум, медіальна префронтальна ділянка кори і область V1. Зокрема, у групі звичайних людей найбільша нервова активність зареєстрована саме в цих відділах, в той час як у професіоналів вона була значно слабшою. Крім того, у професійних коміків значно швидше знижувалася активність областей, що беруть участь в процесі насолоди гумором. Цікаво, що слабкість цих ділянок, як кажуть фахівці, зазначається також при депресії. Так що сумний клоун — це, можливо, не просто розхожий стереотип, але цілком зрозуміле явище. Або, як вважає доктор Амір, професійним комікам гумор просто більш звичний.

З іншого боку, у професійних гумористів зареєстрована більш висока активність у скроневій частці мозку, яка відповідає, як вважають учені, за прояв почуття гумору. Звичайні люди з контрольної групи показали значно меншу активність цієї ділянки мозку.

Дослідники також працювали з третьою групою випробовуваних, яким було запропоновано оцінити гумор тих чи інших описів. Вони з’ясували, що чим більш збуджена ділянка мозку, яка є відповідальною за сприйняття гумору, тим більше сміху викликають жарти.

Добавьте свой комментарий