Вітрянка

Вітрянка, відома також як вітряна віспа — гостре інфекційне захворювання, що відноситься до числа дитячих інфекцій, хоча хворіють і дорослі. Ті, кому не довелося в дитинстві походити розфарбованим у чудовий зелений горошок, можуть захворіти навіть тоді, коли дитинство залишилося далеко позаду.

Як вірус попадає в організм

Вітрянка, вона ж вітряна віспа

Вся справа в тому, що ДНК-містить вірус вітряної віспи, який володіє дуже високою контагіозністю (100%), передається повітряно-краплинним і побутовим шляхом, поширюється при кашлі та чханні на відстань до декількох метрів. Тобто, вперше побувати в контакті з хворим вітрянкою і не захворіти, дуже важко. Вірус вітряної віспи є різновидом герпес-вірусних інфекцій і аналогічний оперізуючому герпесу. У зовнішньому середовищі не стійкий, гине при низьких температурах, під дією ультрафіолетового випромінювання і антисептиків.

Більш рідкісний шлях передачі вітрянки, так званий, вертикальний, коли вагітна жінка, хвора на вітрянку, заражає плід. На ранніх термінах вагітності це веде до появи вад у плода, на пізніх провокує народження дітей, хворих на вітрянку.

Симптоми вітрянки

Після потрапляння в епітеліальні клітини носо- і ротоглотки, вірус розноситься кров’ю по всьому організму, вбудовує свою дезоксирибонуклеїнову кислоту в клітини нового хазяїна, викликаючи появу всіх симптомів захворювання. За рахунок впровадження у верхні шари шкіри спочатку з’являється плямистий (розширення капілярів) висип, а потім – пухирці (міхурі), що мають характерне вдавлення у вигляді пупка в центрі елементів висипу.

Висип супроводжується сверблячкою внаслідок алергічної реакції на вірус. Міхурці покривають обличчя, руки, ноги, груди, живіт, спину, волосисту частину голови, залишаючи вільними долоні і стопи.

Симптоми вітрянки

Основні механізми утворення міхурців — відшарування епітелію, набряк і запалення тканин під дією медіаторів запалення. Погіршується і загальний стан хворих — виникає інтоксикація, яка проявляється головним болем, слабкістю, розбитістю, підйомом температури.

Інкубаційний період (від зараження до перших висипань) при вітряній віспі триває від 11 до 21 дня. Інфікований заразний останні десять днів інкубаційного періоду і протягом усього періоду появи нових міхурів до того моменту, поки від появи останнього не пройде 5 діб.

Імунна відповідь

Організм відповідає на будь-яку інфекційну агресію виробленням антитіл. У гострому періоді вітрянки, в крові підвищуються імуноглобуліни класу М. Підвищення імуноглобулінів класу Е, сприяє алергізації під час хвороби.

Імуноглобуліни класу G виробляються під час інфекції і залишаються на все життя, захищаючи свого носія від повторних захворювань на вітряну віспу. До речі, саме імуноглобулінами цього класу, отриманими від матері, малюки перших шести місяців життя захищені від захворюваності вітрянкою. Хоча при низькому титрі цих імуноглобулінів навіть такі крихітки можуть захворіти.

Вітрянка у грудних дітей

Дитина, хвора вітрянкоюВітряна віспа у дітей першого року життя відрізняється важкістю перебігу порівняно зі старшими віковими групами. Частіше з’являються ураження внутрішніх органів, утворення величезних міхурів на шкірі, геморагічний варіант з крововиливами в м’які тканини і органи.

Ураження центральної нервової системи представлені як невритами периферійних і черепно-мозкових нервів, так і внутрішньочерепною гіпертензією та менінгітами. Летальність від вітрянки найвища в цій віковій групі пацієнтів. Причинами смерті стають інфекційно-токсичний шок або поліорганна недостатність.

Вітрянка у дорослих

Вітряна віспа у дорослогоДорослі більше страждають від явищ інтоксикації, у них вітрянка протікає з більш високою температурою і вираженим свербінням.

Якправило, висипання рясне з більш повільним зворотним розвитком.

Мають місце часті неврологічні ускладнення у вигляді запалень або парезів трійчастого і лицьового нервів.

Діагностика вітрянки

Частіше обмежується збором історії хвороби (контакт з хворим), історії життя (чи не було вітрянки раніше), оглядом. Існує ще вірусологічний метод (збудників виділяють з вмісту пухирців і епітелію). Реакція імунофлуоресценції дозволяє виявити вірусні антитіла. Серологічні реакції визначають наявність і розведення імуноглобулінів класів М і G.

Лікування вітряної віспи

До появи противірусних препаратів висип при вітряній віспі обробляли спиртовим розчином діамантового зеленого (простіше сказати, зеленкою). Цим чудовим антисептиком користуються і донині. Він підсушує висип, вбиває бактерії, які можуть викликати нагноєння пухирців, маркує елементи висипу, дозволяючи точно визначити дату останнього висипання. Іноді замість зеленки використовують фукорцин (червоний барвник). Поборники естетики перейшли на безбарвний мірамістин.

One Comment

Добавьте свой комментарий